גלריה גאולה

אודות גלריה גאולה

בית אורי צבי

‘גלריה גאולה’
גלריה לאמנות ויצירה ישראלית ע”ש גאולה כהן

“גלריה גאולה” – גלריה לאמנות ישראלית – הגלריה תתבסס על זו הקיימת בבית אורי צבי כיום, תוך התאמתה לרמה מקצועית של גלריה לאמנות: בשלב ראשון תשופץ ותותאם ולאחר מכן תוקם תערוכה קבועה אשר תשקף את מורשתה הלאומית והתרבותית של מייסדת בית אורי צבי, גאולה כהן וכן תאפשר גישה לארכיונה האישי.
הגלריה תארח 4 תערוכות מתחלפות בכל שנה, כל אחת מהן תוצג במשך כחודש וחצי. סביב התערוכות יתקיים מערך אירועים אמנותיים ופעילות חינוכית אשר תנגיש אותן לקהל הרחב תוך שימת דגש על הנחלת מורשתה של גאולה כהן לדורות הבאים. בדומה ליתר פעילויות בית אורי צבי, גם גלריה גאולה תארח יוצרים המהווים אלטרנטיבה להגמוניה התרבותית, כפי שעשה אצ”ג בזמנו וכפי שעשתה גאולה לאחר מכן. הגלריה תביא לידי ביטוי את הקולות הלאומיים, הציוניים, הקולות המאמינים בצדקת הדרך, הקולות המבקשים, הקונסטורקטיביים, אלו שאינם מצייתים לחוקי הפוליטיקלי קורקט המוכתבים על ידי ההגמוניה התרבותית הרווחת.
גלריה גאולה תפעל בבית אורי צבי כחלק ממארג הפעילות הכולל, בעזרתו של כתב העת יהי אשר הוקם על ידי בית אורי צבי והפך בשנים האחרונות לבמה המרכזית לתרבות לאומית בישראל, תפרוץ גלריה גאולה לתודעה הישראלית ביתר קלות, תקשור קשרים ותארח אמנים מהשורה הראשונה.
מיקום הגלריה במשרדה האגדי של גאולה כהן משקף את הסנטימנט העמוק של רוח הגלריה לדמותה הייחודית.

“… הֱיֵה וְהַשְׁחֵז חַרְבוֹת שִׁיר! | הֱיֵה וְחָשׂף כָּל עִטוּי! | חַבְּרָם אֶל מַצְבֵּר הֶחָזוֹן | וּפָגַע בָּם חַשְׁמַל הַבִּטוּי! …”
(‘שִׁיר הָעֵצָה שֶׁהִיא צַו” אורי צבי גרינברג)

גאולה כהן

מתוך נאומה הראשון בכנסת

הסיבות, כנסת נכבדה, לכירסום הזה במוטיבאציה של בנינו לא נוצרו ביום אחד. יתר על כן, הן ממשיכות להיווצר גם היום. אגע רק על קצה המזלג בכמה מהן. אני מקווה שבבית הזה כל אחת מהן ראויה להצעה לסדר­היום, ואולי גם להצעה דחופה לסדר ­היום.
הסיבה הראשונה ­עליה כבר רמזתי ­היא: מערכת החינוך של מדינת ישראל, מערכת הלימודים, מבחינת הכמה, המה, האיר והמי וספרי הלימוד. מערכת זו גוזלת מהנוער מוטיבאציה של אוצרות רוח של 4,000 שנה, גוזלת מן הנוער הזה מידע והזדהות עם תקופות שלמות של גבורה וגיבורים. על גזילה זו מעולם לא הוקמה ועדת חקירה בכנסת. על השחתת כספי ציבור כן; על השחתת נשמות ילדינו לא.
די אם נסתמך בנקודה זו על דברי ראש הממשלה גולדה מאיר לפני כשנה, בזמן התקוממות צברים כנגד עולי רוסיה, כשאמרה: גדל לנו דור שאינו יודע את תולדות עמו. לא פחות ולא יותר. ושום דבר לא נזדעזע. היא רק שכחה לומר מי גידל לנו את הדור הזה…
די לזכור שהנוער אינו יכול להיות היום אחר אם שר החינוך שלו גילה ­כך מסתבר לפיד בריו שלו ­רק לאחרונה את הקשר בין ההיסטוריה היהודית לבין היהדות. על זה אפשר רק לומר: בוקר טוב, מר אלון. אולי היית מגלה זאת קצת לפני כן, אילו במקום להתעסק בתכניות­ אלון אנטי­ הודיות, אנטי­ יהודה ושומרון, היית קצת, כשר חינוך, לומד יהדות. להיות צבר גזעי ­אין זה ערובה מספקת להיות גם יהודי טוב. לאבי שנולד בכפר נידח בתימן יש הרבה יותר מוטיבאציה לאומית מאשר לכמה צברים בארץ, לרבות כאלה שנולדו בכפר תבור…

פברואר 1974