חדשות תרבות וספרות

פסטיבל קולנוע איטלקי בסינמטק ת"א

פסטיבל הקולנוע צ'ינמה איטליה חוזר בפעם השישית ומביא אל המסכים בישראל את מיטב היצירה המודרנית לצד קלאסיקות איטלקיות. בין היתר יתקיימו השנה הקרנות חד פעמיות של מגוון סרטים, מפגשים עם יוצרים ושחקנים, רטרוספקטיבה לשחקנית הגדולה אנה מניאני והקרנת "הקונפורמיסט" לזכרו של ברנרדו ברטולוצ'י. בין אורחי הפסטיבל לשנה זו נמנים: סטפנו מורדיני, במאי סרט הפתיחה "העד הבלתי נראה", הבמאית מרגריטה פרי ("זן על הקרח הדק"), הבמאית ג'ובנה גליארדו ("הסיפור שלנו מעבר לים"), והמפיקה קרולינה לוי ("1938 – האחרים").

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, 4-18.4. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות:  03-6060800

 

פסטיבל קולנוע רומני בסינמטק ת"א

הגל החדש של הקולנוע הרומני רכש לו מקום של כבוד בקרב אנשי תעשיית הקולנוע העולמית ובקרב הצופים הנלהבים המעריכים את האותנטיות, איכויות המשחק והייחודיות הניבטת מבין הסרטים של השנים האחרונות. במסגרת פסטיבל הקולנוע הרומני יוקרנו מבחר של 8 סרטים מהחדשים שיצאו בתקופה האחרונה המייצג את גווני הקשת החברתית והנושאית של רומניה כיום. הפסטיבל בסינמטק תל אביב יארח שני יוצרים מרומניה: טודור ג'ורג'יו, מפיק סרט הפתיחה "משפחת מורומטה", וולאד זמפירסקו, הבמאי והשחקן הראשי ב"סוד האושר".

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, 11-18.4. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות: 03-6060800

 

הקרנה לזכר הבמאית הדגולה אנייס ורדה

אנייס ורדה, גדולת הבמאיות הצרפתיות, הלכה לעולמה בגיל 90. בשנה שעברה הייתה מועמדת לאוסקר עבור סרטה "אנשים ומקומות", ובינואר האחרון התקיימה בסינמטק תל אביב רטרוספקטיבה שחגגה את יצירתה. עתה לציון מותה הוחלט בסינמטק תל אביב להקרין לזכרה סרט שלא נכלל ברטרוספקטיבה, ז'אקו איש נאנט (צרפת 1991), המגולל את סיפור ילדותו ובגרותו של במאי הקולנוע ז'אק דמי, בעלה. הסרט מתאר בעיקר את הרפתקאותיו של ז'אקו עם חבריו, אהבותיו הראשונות, וקשרו לילדה היפה שכצעירה נכנסה להריון ודמותה שימשה אותו שנים מאוחר יותר כהשראה לז'נבייב ב"מטריות שרבורג". הסרט מצולם בצבע ובשחור לבן ומשלב קטעי ארכיון וסרטים ישנים. (120 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, יום ב' 15/4 בשעה 18:30 באולם 3. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות: 03-6060800

 

טונקל גאָלד – זהב כהה: קונצרט לכבוד 50 שנה לפטירת איציק מאנגר

יום גأ | י"א ניסן 16.4 | 20:00 | עלות: 35 ש"ח. בית אורי צבי, יפו 34 ירושלים. טל': 02-623-1532.

 

מרתון הקרנות לזכרו של ברונו גנץ

ביום השבת ה-20.4 יתקיים בסינמטק תל אביב מרתון הקרנות לזכרו של השחקן השווייצרי ברונו גנץ, אשר הלך לעולמו בחודש פברואר האחרון. בין היתר יוקרן הסרט "הנפילה" בו גנץ גילם את אדולף היטלר. הסרטים שיוקרנו: ויטוס (גרמניה/ שוויץ 2006) בבימוי פרדי מורר, משחק: תיאו גאורגיו, ברונו גאנץ, ג'וליקה גנקינס; ימים אחרונים שלנו (אוסטרליה 1992) בבימוי ג'יליאן ארמסטרונג, משחק: ליסה הארו, ברונו גאנץ, קרי פוקס, מירנדה אוטו; הנפילה (גרמניה 2004) בבימוי: אוליבר הירשביגל, משחק: ברונו גנץ, אלכסנדרה מריה לארה, קורנינה הרפוש; הבית שג'ק בנה (דנמרק/ שוודיה/ גרמניה/ צרפת 2018) בבימוי: לארס פון טרייר, משחק: מאט דילון, ברונו גנץ, אומה תורמן.

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, 20/4. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות: 03-6060800

 

תולדות הקולנוע בהצגת ילדים חדשה

הצגה חדשה לכל המשפחה (5+): "תעלומת האחים לומייר" היא הצגה חדשה מבית היוצר של סינמטק תל אביב, אשר מביאה אל הבמה את הולדת אמנות הקולנוע. תקלת עבודה קסומה שולחת את אוגוסט ולואי, שני האחים לבית לומייר, יותר ממאה שנה קדימה בזמן לסינמטק תל אביב שם יגלו לראשונה שיום יבוא ושניהם יהיו מפורסמים בכל העולם כממציאי אומנות הקולנוע. הילדים עוזרים לאחים להבין היכן הם נמצאים, מלמדים אותם כיצד נראה סרט, ומסייעים להם לחזור לעבר כדי להספיק לתקן את המצלמה בזמן להקרנה והכי חשוב, להשלים. ההצגה משלבת הקרנת קטעים שצילמו האחים לומייר בראשית עידן הקולנוע.

 

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, 26,27/4 ב-11:00. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות: 03-6060800

 

הקרנות לציון יום השואה

לקראת ציון יום השואה ביום חמישי ה-2.5, יוקרנו בסינמטק תל אביב הסרטים: מורר – אנטומיה של משפט (אוסטריה/ לוקסמבורג 2018); הלוחמים של החזית המערבית והמזרחית (צ'כיה 2018); מייד אין אושוויץ: הנשים של בלוק 10 (ישראל/גרמניה 2019)

איפה, מתי, כרטיסים: סינמטק תל אביב – רח' הארבעה 5 ת"א, יום ג' 30/4. מידע נוסף באתר סינמטק תל אביב ובקופות: 03-6060800

 

לכתוב את האור – סדנת כתיבה לפתיחת שערי ההשראה

בהנחיית אמרי פרל
| ימי ג' | 18:30-21:30 | מפגש ראשון בכ"ה ניסן, 30.4 | 8 מפגשים |
להרשמה: https://bit.ly/2GfHhLZ בית אורי צבי, יפו 34 ירושלים. טל': 02-623-1532.

מזמינים אתכם להצטרף סדנת עומק יחודית וממוקדת שנועדה לפתח את היכולת לגלות את זרם ההשראה האין סופי.בעזרת תרגילי כתיבה מקוריים נגלה דרכים לחדש, לדייק ולהעמיק את הכתיבה. נתחבר להשראה פנימית, נפתח כלים מעשיים לשחרור הכתיבה ממעצורים שונים ונרחיב את הגבולות מהם אנו כותבים בדרך כלל.נשאב חכמה, ניסיון והשראה מגדולי המסורת ומיוצרים וכותבים נבחרים מרחבי העולם.נושאים שנעסוק בהם:- התבוננות פנימית בקסם הנוצר בתוכי בעת הכתיבה.- הבחנה והסרה של מכשולים והפרעות בדרך לכתיבה אותנטית וזורמת.- הקשר הרוחני והדיאלוג המתמיד בין הכותב לקורא.הסדנה מתאימה לכל מי שרוצה לקדם את יכולות הכתיבה ולגלות ולחזק את הקול היחודי שלו.

 

כותבים ויוצאים ברווח – מפגש חשיפה לסדנת כתיבה ויזמות

עם ד"ר חן יסודות
| יום ב' | 19:00-21:00 | א' אייר, 6.5 | מפגש חשיפה |
להרשמה: hamichtava@uzg-jlm.org בית אורי צבי, יפו 34 ירושלים. טל': 02-623-1532.

למרבה הפלא, ישנה אמת אחת גדולה שכמעט אף אחד איננו יודע: הכישרון הספרותי הוא כישרון מאוד רווחי. הכישרון הספרותי פותח דלתות והוא מהווה יתרון נדיר בעולמות העסקים, היזמות וההנהגה הציבורית.אבל על-מנת לרתום את הכישרון היצירתי הזה לעשייה רווחית, יש צורך ברצון טוב ובמעט הכוונה וניסיון. בדיוק לשם כך הוקמה הסדנה "כותבים ויוצאים ברווח" – סדנה מקיפה ומעשית, ראשונה מסוגה, אשר במהלכה ילמדו המשתתפים, בין השאר, להשתמש בכישורי הכתיבה שלהם עבור מטרות שיווקיות, עסקיות ואסטרטגיות, ייפגשו עם יזמים וארגונים ויבנו תיק עבודות מקצועי.ב-6.5 ייערך בבית אורי צבי מפגש ראשון עם ד"ר חן יסודות, שבו הוא יסביר באריכות על הסדנה. חן הוא משורר ואיש הגות, איש חקר המוח לשעבר, חוקר ומרצה לספרות. חן הוא גם בעליה של חברה המעניקה שירותי תוכן לעסקים, ארגונים ואישי ציבור מובילים בישראל. חן עשה את כל הדרך – מן השירה אל עולם היזמות העסקית, והוא בנה את הסדנה כך שהיא תעניק ליוצרים את מיטב הכלים המעשיים הנכונים להם, המוכחים מן הניסיון, לדרך חדשה שיש בה סיפוק עמוק והצלחה עסקית.משתתפי הסדנה יצאו עם ידע עסקי בהתאמה אישית, עם ידע מקצועי ומעשי מעולם התוכן, גם כן בהתאמה אישית, ואף עם פתחים וקשרים ראשונים לאנשים מעולם העסקים.השתתפות במפגש כרוכה בהרשמה מראש.

 

בין הריבועים – סדנת קומיקס למבוגרים

בהנחיית גלעד סליקטר
| ימי ה' | 19:00-21:30 | מפגש ראשון ב-יא אייר, 16.5 | 10 מפגשים |
להרשמה: https://bit.ly/2GfHhLZ בית אורי צבי, יפו 34 ירושלים. טל': 02-623-1532.

בסדנה נלמד ליצור סיפור קומיקס באורך מלא משלב הקונספט עד לשלב הביצוע, הנושא המרכזי של הסדנה ינוע בין ממואר לאוטוביוגרפיה, ניבחן דרכים ליצירת דמויות עגולות, בניית לייאאוט עם קצב פנימי ועשיר, קונספט ארט מקו לכתם, קומפוזיציה בדף ובין הריבועים. בנוסף נלמד על יוצרים ויצירות פורצות דרך מתחום הרומן הגרפי מכל העולם הסדנה מיועדת ליוצרים עם רקע בציור-רישום, וכותבים שמעוניינים ללמוד את שפת הרומן הגרפי מגיל 20 פלוס.גלעד סליקטר הוא כותב, מאייר ויוצר קומיקס, מרצה במחלקה לתקשורת חזותית ב"בצלאל", עבודותיו מתפרסמות בארץ וברחבי העולם.כתב ואייר את הנובלות הגרפיות "צו 8" (הוצאת ספרית פועלים, 2017), "השדים של מונגול" (2008, האוזן השלישית) ו"מי אתה בכלל" (2005). הספר "משק 54" (האוזן השלישית, 2009) שכתבה גלית סליקטר היה מועמד לפרס הספר הטוב ביותר בפסטיבל אנגולם, ונכלל ברשימת הנובלות הגראפיות הטובות של המגזין publisher weekly לשנת 2011. על איוריו לספרו של דויד גרוסמן "בובה תותי", זכה לציון לשבח לשנת 2018 בפרס מוזיאון ישראל לאיור.